Római katolikus templom
Épült 1779 és 1783 között Fellner Jakab terve alapján. Jelenlegi formáját 1863-ban nyerte el. Legrégebbi berendezési tárgyai (oltár, szószék, gyóntatószék) késő barokk és historizáló stílusban készültek. A 37 méter magas toronyban három harang lakik. 2007-ben teljes külső felújítását, 2008-ban a templom előtti és a körüli díszburkolat kiépítését végezték el. A megújult templomot 2008. október 26-án, templombúcsúnk ünnepén szentelték fel.
Elérhetőség
Tatai utcai kápolna
A Fájdalmas Szűzanya tiszteletére épített kápolna alapkövét 1858. május 31-én rakta le Nagy Kéri Scitovszky János Magyarország hercegprímása, esztergomi érsek. Felújítása és megnagyobbítása 1997-ben történt a Német Rend Irgalmassági Műve (DOH) által. A hívek májusban szentmisével és litániával, októberben szentmisével és rózsafüzérrel köszöntik az Istenanyát, a Fájdalmas Szűzanyát.
Elérhetőség
Kálvária
Az 1850-es években épült. A második világháború idején teljesen lepusztult. Először 1985-ben újították fel, ideiglenesen. 2003-2004-ben, a Tarjánért Baráti Kör adományának köszönhetően, újjáépült, hogy Krisztus Szenvedése által hirdesse a szeretetet és a békét. A Stációkat a tarjáni kötődésű, budapesti keramikus, Szabó Kata készítette. Létrejöttük helyi családok felajánlásainak köszönhető.
Elérhetőség
Kegyeleti sírkert a temetőben
2012-ben elkészült a tarjáni temető kegyeleti sírparkja, amelyet november 1-jén áldott meg Szabó Zoltán plébános atya, adott át Marx Ernő polgármester. A közérdeklődésre is számot tartó emlékhely – a tarjáni katolikus közösség szellemiségét, értékrendjét is közvetítve – a nemzetiségi gyökerek megóvását, a következő nemzedékek identitásának megőrzését, erősítését is szolgálni kívánja.
Elérhetőség
Tarjáni Magyarok Nagyasszonya szobor
Tarjáni Magyarok Nagyasszonya szobornak ad otthont a Fekete-kőben a Bachmann-Stréhli pince. Magyarország főpátrónájának közbenjárásáért a környező szőlőhegyen is folyamodhatunk, hiszen Stréhli György és felesége Margit jóvoltából csodálhatjuk itt meg a Szűzanyát karján a kis Jézussal. A szobor Kákonyi Júlia iparművész, szobrász alkotása. A szakrális emlékművet Nyíri Róbert esperes atya áldotta meg 2018. október 8-án.
Elérhetőség
Mária-oszlop a Tatai utcában
Az oszlop fülkéje 1937-ben készült el sóskúti puha mészkőből. Az olajképet, amely a Madonnát a gyermekkel ábrázolja, a második világháború idején helyezték el a fülkében. A teljesen felújított Mária-képet és oszlopot 2006. szeptember 10-én áldotta meg Szabó Zoltán helyi plébános.
Elérhetőség
Pratz-Pradl szakrális emlékmű
Anton Pratz és Emma Pradl emeltette az emlékművet 1928-ban, a halastó felé vezető úton. A család felújíttatta 2017-ben, Zoltán atya pedig megáldotta 2017. július 2-án, a Szentháromság és a Szűzanya tiszteletére.
Elérhetőség
Szentháromság szobor
A templom előtt magasodó Szentháromság szobrot a Millennium évében (2000) újíttatta fel a Tarjáni Plébánia. A felújítási munkálatokat a Magyar Köztársaság Kormánya támogatta.
Elérhetőség
Szent Ágota?
A templomtéren lévő fiatal lányt ábrázoló szakrális emlékmű kiléte kérdéses. Szent Ágota vértanút, a tűzhányók védőszentjét véljük felfedezni benne.
Elérhetőség
Szent Rókus szobor
Hálából az 1866-os kolerajárvány idején nyújtott segítségért. Állíttatta: Werli András és felesége. Az emlékművet felújíttatta: Tarjánért Baráti Kör 1991-ben. Második felújíttatása után az emlékművet megáldotta Szabó Zoltán atya, és átadta Marx Ernő polgármester, 2014. június 1-jén. A 2014-ben felújított és megáldott Szent Rókus szobrot 2022-ben a temető ravatalozójába helyeztük, mivel állaga rohamosan romlott. Az eredetivel megegyező bronz szobrot állíttatta a helyi önkormányzat 2022-ben, megáldva ugyanebben az évben.
Elérhetőség
Fájdalmas Szűzanya oszlop
A kápolna mellett található emlékoszlop fülkéjében látjuk azt a szobrot, amely Máriát ábrázolja, amint halott fia testét tartja karjaiban. Az oszlopot állíttatta Weiler Ferenc és felesége, Szeintner Mária 1927-ben. A katolikus plébániaközösség önkéntes felajánlásaiból és adományaiból 2007-ben újították fel, és ugyanebben az évben Szabó Zoltán plébános áldotta meg az emlékművet.
Elérhetőség
Szent Orbán szobor
A szobor a Feketekő szőlőhegyen Fülöp István présházában található, amelyet 2006-ban Mózer Ernő fafaragó alkotott, elkészültét követően pedig Szabó Zoltán plébános áldott meg.
Elérhetőség
Betlehem
Az adventi és karácsonyi időszakban a templom előtti tér ékessége a fából készült Betlehem. Az alkotást Brunner András készítette 2006-ban a Baráti Kör adakozásának köszönhetően.
Kereszt és korpusz a templom előtt
A keresztet a Mindenható tiszteletére állíttatta Berendi Wendel 1866-ban.
Elérhetőség
Nagykereszt a temetőben
Állíttatta Izeli János és neje, Huber Erzsébet 1994-ben. A talpazat feliratai: "Ich bin die Auferstehung und das Leben." "Minden elhunyt hívő lelke Isten irgalmából békességben nyugodjék."
Elérhetőség
Kereszt és korpusz a kápolnánál
A kápolna melletti keresztet a Tarjáni Önkormányzat támogatásával újították fel. Immár nemcsak kereszt, hanem korpusz is látható a szakrális emlékműn, amelyet Zoltán atya ünnepélyesen megáldott 2018. április 29-én.
Elérhetőség
Korpusz és kereszt a temető főkapun
A temető főkapuján látható a korpusz és kereszt, amely 2008-ban készült el a temető kerítésének felújításával. Az új temetőkerítést megáldotta Szabó Zoltán plébános 2008. november 2-án.
Elérhetőség
Stoki-kereszt
A keresztet állította Horváth Zoltán és Imre, valamint társaik 1996. június 16-án az Újszőlőben. A helyi és németországi tulajdonosok adományainak köszönhetően 2008-ban felújították a korpuszt és keresztet. Megszentelése ugyanebben az évben történt.
Elérhetőség
Csalogány utcai kereszt
A Kereszt a katolikus plébániaközösség önkéntes adományaiból és felajánlásaiból nyerte el jelenlegi arculatát 2008-ban. Ugyanez év őszén ünnepélyes keretek között áldotta meg Szabó Zoltán plébános.
Elérhetőség
Kereszt a Fekete-kőben
A Feszületet Fülöp István és felesége állíttatta 2006-ban a Feketekő szőlőhegyen lévő présházuk előtt. Csak úgy, mint a Szent Orbán-szobrot, ezt is Mózer Ernő tatabányai fafaragó készítette.
Elérhetőség
Vájár utcai kereszt
A Vájár utcai kőkeresztet plébániánk felújíttatta, majd Zoltán atya 2010. október 16-án ünnepélyesen megáldotta.
Elérhetőség
Hartégen-kereszt (Héregi út)
Az Önkormányzat által felújított Hartégen-keresztet adta át ünnepélyesen Marx Ernő polgármester úr és áldotta meg Zoltán atya, 2014. március 23-án. Zászlós menet indult a hívekkel a Héregi úti kereszthez, ahol a család részéről Horváth Imréné röviden ismertette a szakrális emlékmű történetét.
Elérhetőség
Fekete-kői (Szalczinger) kereszt
Mészáros István keze munkája nyomán gyönyörűen megújulhatott az immár 100 esztendeje, a Szalczinger család jóvoltából állíttatott fekete-kői kereszt. 2012. szeptember 30-án Zoltán atya ünnepélyesen megáldotta a keresztet, amely Müller Jánosné Kati néni támogatásával újjászülethetett.
Elérhetőség
Pusztaszőlői kőkereszt
A Német Nemzetiségi Önkormányzat újíttatta fel a körpincéket elhagyva, a halastó felé az út mentén magasodó kőkeresztet. Ünnepélyes megáldása 2016. július 30-án volt.
Elérhetőség
Pusztaszőlői vaskereszt
A Pusztaszőlői Vaskeresztet 2022. május 8-án áldotta meg Zoltán atya, amely eseményre a Szent Jakab zarándok barátaink is ellátogattak. A kereszt állítója névtelenséget kért, mindenesetre a zarándokok is hálásak neki(k), hogy az ő útjelzőjük mellé került. Adja Isten, hogy minél többen ne csak elhaladjanak mellette, hanem álljanak meg egy-egy imára.
Elérhetőség
Kisszállás-kereszt
A Kereszt korpusszal a Kisszállásban található, megáldása 2022. őszi búcsúján, azaz október 30-án volt. A Tarjáni Német Nemzetiségi Dalkör jóvoltából egy teljesen új feszület-korpusz együttes állhat ezen a csodálatos panorámájú helyen, amelyet Huj Márton asztalosmester alkotott. Miskovics Mária és a Schaller-testvérpár pedig a szentelési ünnepségen megosztotta a jelenlévőkkel a kereszt családi vonatkozásának történetet.
Elérhetőség